Örök téma a szülők körében, hogy az újszülött és csecsemő gyermeküket hasra, hátra vagy oldalra fektetve tegyék-e le alváskor. A választ gyorsan meg is adjuk: hacsak semmilyen veleszületett rendellenessége nincsen a gyermeknek, akkor kizárólag hasra szabad fektetni a gyermeket - légzésfigyelő használata mellett.
A kezdeti problémát az okozhatja, hogy a legtöbb kórházban az újszülöttet oldalra fektetik, de ennek kizárólag egy oka van: a legtöbb kórházban nincsen légzésfigyelő és természetesen minden szakember egyértelműen a hasra fektetést javasolja.
Milyen ellenvélemények szoktak lenni a hasrafektetés kapcsán:
1. Én nem tudok hason feküdni, ezért biztos a gyermekemnek is kényelmetlen hason elaludni. Egy túrót! A felnőttkori szokásokat ne tessenek egy újszülöttre kivetíteni. A reklámokban háton fekvő gyermekeket pedig tessenek elfelejteni! Felnőttként nem túl kényelmes a pelenka, akkor a gyerekre se adjunk?
2. A gyermek nem kap levegőt, ha hason fekszik. Ha egyébként a józan ész szabályait betartva nem pakolunk mindeféle hülyeséget a gyerek kiságyába, amitől egyébként bármely felnőtt is meg tudna fulladni és beüzemeljük a néhány ezer forintért megvehető egyszerű, csipogással jelző légzésfigyelőt, akkor a gyermek nem fog megfulladni. Egyébként is: a nyálát könnyebben félrenyelni, ha háton fekszik...
Miért kell az újszülöttet és csecsemőt hasra téve fektetni:
1. A hasra fektetett gyermeknek erősödik a tüdeje és a mellkasi izomzata, hiszen a gyermeknek dolgoznia kell azért, hogy lélegezzen, ettől pedig erősödik az izomzata és a tüdeje.
2. A hasra fektetett gyermeknek - azáltal, hogy emelgeti és forgatja a fejét, erősödik a nyaki- és hátizomzata. Ez az izommunka hihetetlenül fontos ahhoz, hogy a gyermek hátizomzata, a gerince olyan mértékben megerősödjön, hogy képes legyen később kitámasztani magát, megfordulni, kúszni, mászni és felülni. Számtalan esetben lehet látni olyan 7-8 hónapos csecsemőket, akiket ha letesznek a földre bármilyen pozícióba, akkor csak fekszenek mint egy darab massza - magatehetetlenek és képtelenek mozogni. Hogy fog így később futni, ugrálni és fára mászni?
3. A hasra fektetett gyermek csipőizülete és a csípőhöz kapcsolódó izomzata a hason fekvésnek (jellegzetes béka pozíció vagy a felhúzott térd és a popó a magasba póz) köszönhetően fog kialakulni. Ha a gyermek kihagyja a hasonfekvést, a csípőizület nem fog helyesen rögzülni és ebből komoly egészségügyi problémák alakulhatnak ki.
4. A hasra fektetett gyermek koponyaformája szép lesz, mivel folyamatosan forgatja a fejét fekvés közben és a koponya egyik pontja sem fog túlzott terhelést kapni. Az állandóan hátra fektetett gyermek haja egyrészt kikopik a tarkónál (ezért sem lehet pl. védőnő elől eltitkolni, hogyan fektetjük a gyermeket), másrészt a koponya nagyon sokszor érzékelhetően deformálódik, lapított lesz pl. egyik oldalról vagy hátulról.
Egyébként, mikor már képes lesz önállóan forgolódni és hátról hasra, hasról hátra megfordulni, akkor a gyermek úgyis olyan pózban fog aludni, ahogy neki tetszik. De ehhez az kell, hogy életének első pár hónapjában kizárólag hasra fektessük!
Összefoglalva: az újszülött és csecsemő gyermekünket csak hasra fektessük!