A csecsemők fogzása nemcsak a gyermekeket, hanem gyakran a szüleiket is megviseli, mégpedig abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy a legtöbb csecsemő ebben az időszakban rosszabb alvó lesz, éjszakánként fel-felsír, felriad, van, hogy nehezen lehet visszaaltatni - ez pedig a gyermekhez felkelő és őt megnyugtatni próbáló szülőt is (ez gyakran az anya) teljesen ki tudja készíteni. A fogzás egy természetes folyamat és hacsak nincsen veleszületett, vagy vele párhuzamosan megjelenő egészségügyi probléma, akkor úgy kell tekinteni erre az időszakra, mint a szükséges rosszra. De mégis, vannak-e olyan módszerek, amivel elősegíthetjük gyermekünk fogzását?
Nézzük meg azokat a módszereket, amelyekkel enyhíthetünk gyermekünk fogzási fájdalmain.
1. Borostyán nyaklánc. Nos, ez az a módszer, amit azonnal felejtsen el minden szülő még akkor is, ha elég sok fórumon dícsérik az egyébként nem létező "hatásosságát". A legrosszabb, amit ebben az időszakban egy szülő tehet a gyerekéért az az, hogy borostyán nyakláncot ad rá és belemagyarázza, hogy az márpedig milyen hatásos (és közben egyébként meg szenved a gyereke...). Nem is értem, hogy miért pont a borostyán? Borostyán nyakláncot tilos ráadni a csecsemőre, ugyanis:
- bizonyíthatóan nincsen semmi hatása a fogzási fájdalmak enyhítésére,
- fulladásveszélyt okoz a nyakra való tekeredés által,
- fulladásveszélyt okoz az elszakadó nyaklánc köveinek lenyelése révén és
- érdemesebb inkább valóban hasznos dolgokra költeni a család pénzét, milyen ilyen butaságokra.
2. Homeopátiás szerek. Legtöbben ismerjük az Osanitot, de a tapasztalatok szerint (eltekintve most attól a dilemmától, hogy a homeopátia hatásossága miben rejlik) az igazán erős fogzási fájdalmak esetében kevésbé hatásos. Tömhetjük a gyerekbe a kis fehér golyókat, de vélhetően nem fog sokat segíteni.
3. Kifejezetten hatásos a csecsemőkori fogzási fájdalmak enyhítésére a lidokaint tartalmazó Dentinox gél, ami tényleg képes pár perc alatt enyhülést hozni gyermekünknek. Persze a hatást ebben az esetben maga a lidokain (és még egy másik hatóanyag) biztosítja és felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire jó dolog gyermekünket ilyen korán fájdalomcsillapítóval kezelni, de ha betartjuk a felhasználási előírásban szereplő utasításokat, kárt nem fogunk okozni. Egy biztos: a Dentinox hatásos, hűsít és enyhíti a fájdalmat.
4. A rágójátékok (műanyag jellemzően) segítik a gyermeket a fogzásban, ugyanis egyrészt a folyamatos rágás segíti a fogak kibújását, másrészt enyhítik a gyermek ínyére mehezedő nyomást. A rágójátékoknál arra kell figyelni, hogy lehetőleg kifejezetten gyermekek számára készüljenek (a műanyag öngyújtó pl. nem annyira ideális megoldás...), másrészt tartsuk őket viszonylag tisztán.
Összefoglalva: a gyermekek fogzási időszakát gyermeknek és szülőnek is túl kell tudnia élnie és érdemes olyan módszert alkalmazni, ami tényleg segíti a fájdalmak elviselését.
Kérdés: nektek milyen módszer segített a fogzási fájdalmak enyhítésében?